Кошаркарите на Партизан се победници во Суперкупот на АБА лигата откако во  финалето запишаа триумф над Цедевита Олимпија со 99-77.

Тимот од Белград доминираше во текот на целиот натпревар, заслужено победи и стигнаа до првиот трофеј сезонава.

Јарамаз беше најефикасен кај Паризан со 20 поени, Волден и Томас постигнаа по 13 поени во победничкит состав.