Неверојатна вести пристигна од Пиринеите откако легендарниот Пау Гасол прифатил да биде дел од поширокиот список на Шпанија за престојниот настап на „Фуријата“ на Олимписките Игри во Токио.

Заедно со неговиот брат, Марк, Пау е дел од листата на 18 кошаркари кои се повикани од селекторот на Шпанија, Серџо Скариоло.

Во составот е повикан и младиот талентиран Усман Рагуба.

Шпанија е во групата со Јапонија, Аргентина и победникот од квалификацискиот турнир во Каунас.