Легендарниот кошаркар, Шекил О’Нил во својата кариера беше еден од најдобрите играчи во НБА лигата, играше на позицијата „центар“  и важи за еден од најдобрите на сите времиња.

Шекил О’Нил ги избра според него најдобрите тројца играчи во НБА лигата во моментов, негови фаворити се , Леброн  Џејмс, Кави Леонард и Кевин Дурант.

„Леброн е на прво место, Дурнат е најблиску до втората позиција“ – изјави Шекил О’Нил .