МЗТ Скопје е минимално поразен од Хелиос Домжале со 78-76 во натпревар со неизвесна завршница, македонскиот шампион одигра одлично во последната четвртина но недоволно за пресврт.

Хелиос Домжале и МЗТ Скопје одиграа неизвесно прво полувреме кое заврши со нерешени 43-43.

МЗТ Скопје потклена во третата четвртина која ја заврши со 11 разлика, 11-22, во последниот период македонскиот шампион стигна до неизвесна завршница но беше пократок за два поени за мечот да го оедведе во продолжение.

Хиндс со 25 поени беше најефикасен кај МЗТ но и на средбата, двоцифрен ефект имаше и Дамјан Стојановски со 15 поени зад своето име.

Следно за МЗТ Скопје е натпреварот со Широки во Скопје.