Полска со победа ги започна настапите на Мундијалот во Кина, запиша победа против Венцуела со 80-69.

Ова беше прв натрпевар од  конкуренцијата А, Соколовски со 16 и Понтика со 15 поени беа најефикасни кај Полска на овој натпревар.

Втиорт меч од групата се игра од 14 -00 часот, домаќинот Кина се среќава со Брегот на Слоновата Коска.