Ангола и Србија го играат првиот натпревар на Мундијалот во Кина во кошарка. Србија е голем фаворит, денеска се играат вкупно осум натпревари на шампионатот.

Србија – Ангола е меч од конкуренцијата Д, селекцијата на Србија е еден од фаворитит за висок пласман на Мундијалот, некои аналитичари ги ставаат во редот на првите три фаворити.

Србите немаат пораз на подгтовките, запишаа осум победи од исто толку натпревари..

Американците и покрај бројните откажувања имаат состав за златен медал, и се освен финале ќе биде  изненадување за тимот на Грег Попович.

Двојки, 1. коло:

Група А:

Полска – Венецуела ( 10:00ч.)

Брег на Сл. Коска – Кина (14:00ч.)

Група Б:

Русија  -Нигерија (10:30ч.)

Аргентина  – Р. Кореа (14:30ч.)

Група Ц:

Иран -Прото Рико (10:30ч.)

Шпанија – Тунис (14:30ч.)

Група Д:

Ангола – Србија (10:00ч.)

Филипини – Италија (13-30ч.)