Српската кошаркарска репрезентација продолжува да игра одлично на подготовките пред Мундијалот во Кина, победи и против Нов Зеланд.

Србија славеше со 88-78 против Нов Зеланд што е осма победа од исто толку натпревари во подготовките. Милутинов беше најефикасен со 19 поени, Марјановиќ во победата учествуваше со 17 поени.

Србија ја очекува меч со Франција на 27. август што е последна проверка пред настапот на шампионатот во Кина.