Поразот од Басконија во финалето од „Ендеса“ се чини донесе големи проблеми во Барселона, бидејќи останаа без тренерот Светислав Пешиќ, а сега клубот го напушата и Анте Томиќ.

Хватскиот репрезентативец е еден од најдобрите центри во Европа, а во Барселона дојде пред осум години од редовите на Реал Мадрид. Со „каталонците“ во сите овие години освои 12.трофеи.

Негова следна дестинација се чини ќе биде руски Зенит, кои се блиску до неговиот потпис.