Кошаркарите на ТФТ продолжија во победнички ритам во новата 2021 година. Откако беа успешни во Лигата на Балканот, „црно-белите“ од Тафталиџе стигнаа и до голема првенствена победа, на гостувањето во Кавадарци. беа подобри од Еуро Никел 2005  со резултат 79-86.

Данило Мијатовиќ  со 18 поени и 6 скока се истакна на средбата, додека Соколов со 17 поени и 13 скока беше втор најдобар поединец кај поразениот тим. Во составот на ТФТ се истакна  Тај Харис со 16 поени, 13 скока и 7 асистенции.

РЕЗУЛТАТИ И ДВОЈКИ 11.КОЛО

Академија ФМП – Работнички            75:69

Пелистер – МЗТ Скопје Аеродром     88:85

Гостивар – МЗТ Скопје Уни Банка      78:62

Еуро Никел 2005 – ТФТ   79:86

НЕДЕЛА:

17.00: Црн Дрим Грин мобиле – Кожув

ПОНЕДЕЛНИК:

17.00: Куманово 2009 – Вардар