„Црвено-црните“ беа подобар ривал од Црн Дрим Грин Мобиле, запишаа победа в оСтруга на гости со 81:68, за Вардар  ова е втора победа во сезоната.

Виктор Ташовски го одигра својот најдобар прволигашки натпревар, постигна 25.поени (реализација од игра 11/12), Провел се разбуди во второто полувреме и дојде до стандардни 20. реализации. Крстевски имаше 12, а Дујковиќ два помалку кај Вардар.

Кај Црн Дрим Грин мобиле, најефикасен беше Клусен, стрелец на 19.поени, додека уште три играчи финишираа со десет поени, Арсовски, Мек Брајд и Жоао Марсело,

ПРВА ЛИГА – МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ И ДВОЈКИ 12. КОЛО

Црн Дрим Грин Мобиле – Вардар     68:81

Куманово 2009 – ТФТ      во тек

18.00: Гостивар – Академија ФМП

Сала „Младост“ – Гостивар

18.30: Пелистер – Кожув

Сала „Боро Чурлевски“ – Битола

ПРЕТХОДНО ОДИГРАН НАТПРЕВАР

Еуро Никел 2005 –МЗТ Скопје Уни Банка    90:79

МЗТ Скопје Аеродром – Работнички            одложено