Кошаркарите на Бостон славеа во петиот натпревар против Мајами со 121:108 и со ова намалија на 3:2 во конференциското финале на Истокот во НБА лигата.

Татум со 31 поени и Браун со 28 поени беа најдобрите поединци во победничкиот тим, за Мајами се издвои Драгиќ со 234 поени.