Американскиот кошаркар Браон Бреди е ново засилување за кошаркарскиот клуб Гостивар.

23-годишниот кошаркар игра на позиција пет и би требало да биде огромно засилување за сино – белите во пресрет на новата сезона во македонскиот кошаркарски шампионат.

Бреди е висок 203.сантиметри и тежок 120 килограми.Во Гостивар доаѓа од екипата на Хјустон Каугарс која се натпреварува во NCAA лигата.