Бруклин Нетс дојде до 31 овосезонска победа по која го задржи седмото место на Истокот, откако славеше против Вашинготн со 118:110.

Последната четвртина беше клучна во триумфот на Бруклин, во неа победникот постигна десет поени повеќе, 35:25 нанесувајќи му го 42 овосезонски пораз на Вашингтон.

Леверт со 34 поени беше најефикасен во победничкиот состав за „Визардс“ се издвои Брајант со 30 поени и 13 асистенции.