Кошаркарите на Далас славеа убедлива победа над Кливолд од 143:101 а најдобар поединец на паркетот одново беше Лука Дончиќ.

Словенецот постигна 30 поени. 14 асистенции и седум скокови за 28 минути во игра. Со ова Дончиќ стана првиот играч на Далас по пауза од девет години по Дирк Новицки кој постигнал повеќе од 30 поени три натпревари по ред.

Денвер го совлада Бостон со 96:92 со помош на Никола Јокиќ кој средбата ја завшри со трипл-дабл од 18 поени 16 скокови и 10 асистенции.  Натпреварот сепак го одбележа тешката повреда на Вокер.