Далас го совлада Феникс со 120-113, а во тимот од Тексас повторно одличен меч одигра Лука Дончиќ. Словенецот го израмни својот личен рекорд од  42 постигнати поени, а притоа имаше 11 асистенции и 9 скокови.

Интересен е податокот дека Дончиќ месец ноември го заврши со просек од трипл-дабл учинок со постигнати над 30 поени, статистика со која можат да се пофалат уште двајца играчи, а тоа се Оскар Робертсон и Расел Вестбрук.

Со овој триум Маверикс се на скор од 12-6 во победи и се наоѓаат на високата четврта позиција во западната конференција.