Далас ја победи Минестоа со пресврт и одлична игра во последната четвртина, со серија од седум тројки стигна до победа 121-114, Дончиќ натпреварот го заврши со 22 поени но слаба шутерска реализација.

Дончиќ имаше 14 промашувања но сепак беше еден од најдобрите поединци на средбата, Далас блесна во последната четвртина, победи 41-30, и запиша триумф со седум разлика.

За Далас ова беше девета победа на последните десет меча во НБА лигата.

Лејкерси ја запишаа 19. победа, славеа кај Јута со121:96 , доминираат во Западната конференција. Мичел со 29, Дејвис со 26 и Леброн Џејмс со 20 поени беа најдобрите поединци на средбата.

Бостон – Мајами            112:93

Детроит – Милвоки      103:127

Шарлот – Голден Стејт   106:91

Орландо – Феникс         128:114

Портланд – Сакраменто   127:116

Атланта – Бруклин        118:130

Чикаго – Мемфис           106:99

Оклахома – Индијана  100:107