Денвер го совлада ЛА Лејкерс со  114-106 и намали на 2-1 во финалето на плеј офот во Западната конференција.

Кај победничката екипа најефикасен беше Мареј со 28 поени, 11 асистенции и 8 скока,  Грант со 26 и Јокиќ кој имаше „дабл-дабл“ од 22 поени и 10 скока.

Леброн  Џејмс запиша „трипл-дабл“, 30 поени, 11 асистенции и 10 скока, н отоа беше недеволно Лејкерси да стигнат до 3-0. Следниот меч се игра  на 25 септември од 3:00 часот.