Словенецот Лука Дончиќ запиша уште еден брилијантен НБА настап во дресот на Далас. Неговиот тим беше совладан од Њујорк со 117- 109, но сеапк тоа не го намалува ефектот на младиот Словенец.

Дачас сега има 30 победи и 25 порази, што ги носи на седмата позиција на Западот.

Дончиќ запиша 22 поени, осум скока, а имаше и 19 асистении.

Кај победникот пак најдобар беше Рендл, со 44 поени, 10 скока и седум асистенции.

Остнати НБА резултати:

Детроит – Оклахома 110-104

Филаделфија – ЛА Клиперс 106-103

Вашингтон – Њу Орлеанс 117-115

Бруклин – Шарлот 130-115

Торонто – Орландо 113-102

Чикаго – Мемфис 115-126

Хјустон – Денвер 99-128

Минесота – Денвер 99-128

Минесота – Мајами 119-111

Сан Антонио – Портланд 106-107

Далас – Њујорк 109-117