Кошаркарската селекција на Словенија ја продолжи низата без пораз откако ја совлада Шпанија со 95:87, запишувајќи го третиот триумф во третиот меч на ЛОИ во Токио.

Лука Дончиж беше расположен за проигрување и мудро го искористи вниманието на противникот за другите да поентираат од тимската игра на Словенија во целост.

Чанчар беше најефикасне во редовите на победникот со 22 поени, Препелиќ постигна 15 поени, Тоби имаше 14 поени и 14 скокови а Дончиќ натпреварот го заврши со 12 поени, 14 скокови и 9 асистенции. Кај поразените се издвои Рубио со 18 поени и 9 асистенции.