Кошаркарите на Далас славеа против Мајами со 113:127 и со ова направија уте еден чекор кон обезбедувањето пласман во плејофот.

Лука Дончиќ натпревар го заврши со 23 поени, осум асистенции и 12 скокови, Хардавеј постигна 36 поени.

Резултати:  Феникс 118:134 (п), Детроит – Шарлот 99:102, Милвоки – Бруклин 124:118, Мајами – Далас 113:127, Њу Орлеанс – Голден стејт 108:103, Оклахома – Сакраменто 99:103, ЛА клиперс – Торонто 105:100.