Лука Дончиќ игра маестрално, постигна 38 поени за Далас кој сепак загуби од Сан Антонио со 119-109.

Словенецот блескаше, Далас одново одигра очајно во завршните минути, иако водеше во најголемиот дел од мечот сепак загуби со 10 поени разлика. Дончиќ на 38. поени придодаде и 8 асистенции и 7 скокови.

Резултати:

Индијана -Бостон 111-114

Вашингтон – Њујорк 122-115

Хјустон – Минесота 117- 111

Мемфис- Орландо 115-120

Портланд – Феникс 121 – 105

Голден Стејт – ЛА Клиперси 107 -131

ЛА Лејкерс – Бруклин 102 – 104

Чикаго – Кливленд 108 – 103