Словенецот Лука Дончиќ со 28 поени и 14 асистенции беше насјзаслужниот кај Далас за победата против Њу Орлеанс со 139-107.

За Далас ова беше најубедливата победа сезонава во НБА, доминираа на мечот, а повторно инсипиратор беше Лука Дончиќ.

Резултати: Индијана -Атланта 111-114, Орландо-Денвер 108-103, Вашингтон-Минесота 115-107, Бостон -Филаделфија 88-87, Мајами-Кливленд 85-111, Милвоки-Шарлот 127-125, Оклахома-Хјустон 110-114 и ЛА Клиперс-Сакраменто 115-124.