Девет средби се одиграа во НБА лигата, драматично и по продолжение, Бостон го победи Шарлот со 140-129.

Најефикасен на мечот беше Татум кај победничката екипа со 41 поен, на ова придодаде и 7 скока и 8 асистенции.

Интересно беше и на дуелот меѓу Денвер и Кливленд кој заврши со резултат 87-99. Се истакна Србинот Никола Јокиќ кој беше најефикасен на натпреварот со 24 поени и 19 скока, беше блиску до дабал-дабл.

Резултати:

Торонто – Чикаго 108-11, Денвер – Кливленд од 87-99, Бостон – Шарлот 140-129 (продолжение), Индијана – Милвоки 109-119, Атланта – Детроит 122-104, Бруклин – Вашингтон 104-90, Мајами – Орландо 107-90, Минесота – Њу Орлеанс 98-107 и ЛА Клиперс – Портланд 116-86.