Кошаркарите на Портланд славеа против Мемфис со 140:135 во продолженијата.

Откако во регуларниот дел беше 124:124, популарните „Визардс“ успеаа да бидат поефикасни во нападот и да постигна пет поени повеќе од противникот.

Лилард до 29 поени беше најефикасен за победникот, Ентони мечот го заврши со 21 поен. Кај поразените одлична вечер имаа МекКалум и Џексон со по 33 поени.