Кошаркарите на Феникс Санс се пласираа во финалето од НБА плејофот во западната конференција откако по четврти пат во четвртиот меч го совлада Денвер овојпат со 118:125.

Букер и Пол заедно искоминираа 71 поен за победничкиот тим, кај поразените Никола Јокиќ ги загуби живците по што беше исклучен од игра.

Во финалето на Западот, Феникс ќе игра со подобриот од дуелот на Јута и ЛА Клиперс, џезерите водат со 2:1.