Европската кошаркарска куќа, ФИБА Европа преку својата официјална страна на „Фејсбук“ денес сподели видео од легендарната тројка на Владо Илиевски со која Македонија на ЕП во 2011 година го елиминираше домаќинот Литванија и се пласираше во полуфинал.

„Во 2011, Владо Илиевски и Македонија го шокираа домаќинот Литванија за едно од најголемите возбудувања во историјата на ЕуроБаскет. Се сеќавате ли на овој меч?“, стои во натписот на објавеното видео.

Vlado Ilievski shocks Lithuania

In 2011, Vlado Ilievksi and 🇲🇰 shocked the hosts 🇱🇹 for one of the greatest upsets in #EuroBasket history. 😱 Remember this game? #Clutch

Gepostet von FIBA EuroBasket am Samstag, 29. Juni 2019