Израел ја одбрани титулата Европски шампион во кошарка за играчи до 20 години откако во финалето ја совлада селекцијата на Шпанија со резултат од 92-84.

Кај шампионот најдобар беше Дени Авдија со 23 поени, 7 асистенции, 5 скока и 3 блокади.

Кај Шпанците најефикасен беше Мигел Гонзалес со 14 поени.

Третото место и припадна на селекцијата на Германија која во утешното финале ја совлада Франција со 73-65.