Џејмс Харден  одново блесна, со неговиот нов тим Бруклин запиша победа со125-123 против Милвоки, ова беше  дерби во Источната конференција.

Натпреварот Харден  го заврши мечот со 34 поени, 12 асистенции на што придодаде  и шест скокови, Дурант  постигна 30 поени.

Харден испиша историја, тој е прв кошарка  со 30 или повеќе поени по „треј“ на првите два настапи за новиот клуб.

Леброн Џејмс трагичар, Голден Стејт запиша победа и направи големо изненадување  против,  ЛА Лејкерс  шампионот загуби со 113-115.

Стеф Кари запиша  26 поени, Леброн Џејмс  промаши за три поени во трката со  со звукот на сирената и не успеа да обезбеди победа на Лејкерси.

Бруклин – Милвоки 125-123, Торонто – Далас 116-93, Чикаго – Хјустон 125-120, Мајами – Детроит 113-107, ЛА Лејкерс – Голден Стејт 113-115.