Екипата на Хјустон Рокетс предводени од Џејмс Харден ги почнаа подготовките за НБА сезоната со убедлива победа над Шангај Шаркс. г

„Ракетите“ славеа со 140-71 во средба во која трипл-дабл учинок од 10 поени, 12 скокови и 17 асистенции забележа  Харден, кој веќе на полувреме имаше остварено ваков учинок. „Брадата“ воедно го покажа и новиот потег на кој работел летово, потег кој го најавуваше и сигурно ќе биде негово оружје во следната сезона.

Ракетите ова лето останаа без Крис Пол кој замина во Оклахома, а на негово место Расел Вестбрук кој повторно се соодени со Харден по кампањата во минатото која ја имаа во Оклахома.