Хјустон го победи Бостон 116-105, Џејмс Харден и Расел Вестбрук беа играчите кои донесоа победа на „ракетите“.

Харден мечот го заврши со 42 поени, Вестбрук запиша 36 на средбата, двајцата постигнаа повеќе од половина од целиот тим на Хјустон.

Кошаракарите на Филаделфија го совладаа ЛА Клиперс со 110-103, клучна фигура беше Џош Ричардсон кој постигна 19 поени во последниот период.

Ричардон мечот го заврши со 21 поен, најефикасен кај победничката екипа беше 26 поени, оствари трипл-дабл, имаше и 12 скокови и 10 асистенции.

Резултати:

Вашингтон – Чикаго 126-114

Њу Орлеанс – Портланд 138-117

Оклахома – Сан Антонио 106-114