Џејмс Харден повторно неверојатен постигна 55 поени во победата на Хјустон над Кливленд со 116-110.

Овие 55  поени Харден ги реализира со шут од игра 20-34, постигна само 5 поени од слободни фрлања. Хјустон до победата дојде со одлична завршница, Харден уфлри 10 тројки во последниот период.

Харден има четири натпревари с сезонава на кои постигнува над 50 поени по меч , просекот му е  38,5 по натпревар.