Хјустон со 129-112 го прегази Сакраменто, Риверс запиша 41 поен, најефикасен на мечот, се истакнаа Харден со 32 пени и Фокс со 26.

Сан Антонио го совлада Њу Орлеанс со 122-113, ова беше  директна пресметка  за место во плеј-офот, Пеликанс со овој пораз се елиминирани од плеј-офот.

Демар Дерозан беше најефикасен со 27 поени, Редик со 31 и Зион Вилијамсон со 25 поени ја завршија средбата.

Портланд ја победи Филаделфија со 124-121, Лилард беше најистакнат поединец со 51 поен на средбата.

РЕЗУЛТАТИ:

Оклахома -Вашингтон 121-103

Торонто -Мемфис 108-99

ЛА Клиперс -Бруклин 120-129

Портланд -Филаделфија 124-121

Бостон -Орландо 122-119 (прод.)