На Богдан Богдановиќ не му беше лесно на мечот меѓу Атланта и Мемфис, но тој успеа да биде најзабележаниот играч на „Хоукс“, доколку победата веќе му избега.

„Гризлисите“, пред се благодарение на третиот дел, кој го добија со 23:43, триумфираа со 113: 131 и прекинаа серија од четири последователни Атланта, но имајќи предвид дека скоро „половина од тимот“ не играше за домаќините, различен исход е малку веројатен, исто така беше можен.

Богдан Богдановиќ направи се што можеше – тој го водеше својот тим со резултат 24 поени, шутираше 9/20, од ​​кои тројки 4/8, а имаше и шест скока, три асистенции и две украдени топки.

Сепак, без четворица од најдобрите пет стрелци на тимот, и недостасува, покрај Деандре Хантер и он Холинс, кои отсуствуваа долго време, Клинт Капела и Данило Галинари (како и играчи како Редиш и Дан), Хоукс не можеше да стори многу повеќе против достапните гости.

Во Мемфис, Грејсон Ален беше најдобар од сите, реализира 30 поени, а петмина негови соиграчи дојдоа до двоцифрен резултат кога станува збор за поени, а Валанациунас и Морант стигнаа до 19, останувајќи нешто помалку.

Кај Атланта втор стрелец беше Тре Јанг со 14 поени (шут 6/17), но тој не беше многу забележлив во одбраната, додека Хуертер и Оконгва дадоа по 13 поени.

Резултати од синоќешните натпревари во НБА:

Индијана (23-27) – Минесота (13-39) 141: 137

Орландо (17-34) – Вашингтон (18-32) 116: 131

Бостон (26-26) – Newујорк (25-27) 101: 99

Бруклин (36-16) – Newу Орлеанс (22-29) 139: 111

Хјустон (14-37) – Далас (28-22) 102: 93

Оклахома Сити (20-31) – Шарлот (26-24) 102: 113

Атланта (27-25) – Мемфис (26-23) 113: 131

Денвер (33-18) – Сан Антонио (24-25) 106: 96

Феникс (36-14) – Јута (38-13) 117: 113 по продолжението