Лука Дончиќ постави уште еден рекорд во НБА лигата откако во победата на Далас против Вашингтон постигна 31 поени 20 асистенции и 12 скокови.

Словенечката НБА сензација стана четвртиот кошаркар во ова натпреварување кој успеал на еден натпревар да стигне до трипл-дабл со најмалки 30 поени, 20 асистенции и 10 скокови, ова претходно го имаат натправено, Оскар Робертсон, Расел Вестбрук и Меџик Џонсон.

Србино, Никола Јокиќ постигна 30 поени и 14 скокови ви победата над ЛА Клиперс од 110:104, додека Богдановиќ ја предводеше Јута до победа над Торонто со 106:102, постигнувајќи 34 поени.

Резултати: Шарлот – Детроит 107-94, ЛА Клиперс – Денвер 104-110, Јута – Торонто 106-102, Минесота – Њу Орлеанс 136-140 (п), Орландо – Мемфис 112-111, Кливленд – Мајами 107-124, Атланта – Чикаго 108-97, Хјустон – Голден стејт 87-113.