Денвер ја запиша првата победа во  новата сезона во НБА лигата, триумфираше против финалистот од лани Феникс со 98-110.

Никола Јокиќ меѓу најдобрите на паркетот, мечот го заврши со дабл-дабл учинок од 27 поени и 13 скока на кои додаде и две асистенции.

Србинот со извонреден момент на мечот, за само 5 секунди од кош до кош: