Детроит Пистонс го избра Кејд Канингем за прв пик во НБА размената, полупарниот  драфт. Канингем е висок 203 сантиметри и игран апозицијата плеј.

Тој има 19 години а беше дел од репрезентацијата на САД за играчи до 19 години која го освои златниот медал на СП во јуниорска конкуренција во 2019 година.

Хјустон го избра Џејлин Грин за втор пик на овогодинешната размена, додека Кливленд го избраа Евен Мобли за трет пик.