Голден Стејт запиша убедлива победа против Оклахом со 136-97, извонреден меч за Стеф Кари кој сам го победи противникот, постигна  49 поени ибеше најзаслужен за триумфот на својот тим.

Портланд со 124-102 запиша триумф против Сан Антонио, тоа е трета победа во низа, се истакнаа Демијан Лилард со 30 поени,  МекКалум запиша 27 поени.

Супер ефикасен меч одиграа  Индијана и  Вашингтон со резултат 132-133. Бредли Бил постигна неверојатни 50 поени, а Расел Вестбрук стигна до нов „трипл-дабл“ од 33 поени, 19 скока и 15 асистенции.

На останатите средби, Јута -124-116, Филаделфија-Детроит 118-104, Бруклин со 119-125 ги победија Денвер.