Кошаркарите на Денвер остана во неверување откако го загубија дуелот со ЛА Клиперс со 87:85 и покрај тоа што имаа посериозна предност во текот на мечот.

Јокиќ не погоди во завршниот напад а одбиената топка не ја искористи ниту Гордон па на крајот Клиперс се израдува на важен и голем триумф. Јокиќ мечот го заврши со 21 поени, 13 скокови и 8 асистенции.

НБА резултати:

Вашингтон – Оклахома 122:118
Торонто – Феникс 95:99
Чикаго – Детроит 133:87
Мемфис – Голден Стејт 116:108
Њу Орлеанс – Минесота 128:125
Лос Анџелес Клиперс – Денвер 87:85