Кошаркарите на ЛА Лејкерс го совлада Портланд со 102:93 со што ја прекинаа низата од четири последнови порази во НБА лигата.

Леброн Џејмс со 28 поени и 11 скокови беше најдобриот во победничкиот тим, за Попрталнд се издвои Лилард со 35 поени.

Мајами ја совлада Јута со 124:116 нанесувајќи му го вториот пораз на „џезерите“ оваа сезона. Батлар со 33 поени и 10 скокови беше најдобриот кај победникот, Мичел со 30 поени се издвои за Јута.

НБА резултати: ЛА Лејкерс – Портланд 102-93, Оклахома – Атланта 118-109, Бостон – Индијана 118-112, Торонто – Хјустон 122-111, Чикаго – Феникс 97-106, Детроит – Сакраменто 107-110, Мемфис – ЛА Клиперс 99-119, Мајами – Јута 124-116, Голден Стејт – Шарлот 130-121,