Кошаркарите на Ла Лејкерс славеа во дуелот со Бостон со 114:112 во дербито на вечерва во најсилната кошаркарска лига на светот.

Џејсон Тејтум мечот го заврши со 41 поен но не реалзиираше во последниот напад за победа на Босон. Кај Лејкерс очекувано најдобри беа Дејвис со 32 поени и Чеброн Џејмс со 29 поени.

На останатите натпревари:

Денвер – Минесота 128:116
Торонто – Индијана 127:81
Чикаго – Вашингтон 126:117
Оклахома – Сан Антонио 131:103
Голден Стејт – Њу Орлеанс 101:115
Портланд – Детроит 107:104