ЛА Лејкерс стигнаа до првата сезонска победа откако го совладаа тимот на Мемфис со 121-118.

Иако Морант запиша 40 поени, тоа беше недоволно за Ммефис да стигне до добар резултат против Лејкерси.

Најефикасен во победничкиот тим беше  Кармело Ентони со   28 поени, Дејвис запиша 22 поени, додека Леброн Џејмс мечот го заврши со 19 во победата на својот тим.

Резултати: Бруклин – Шарлот 95:111, Њујорк –  Орландо 104:110, Сакраменто – Голден Стејт 107:119, Оклахома –  Филаделфија  103:115 и Хјустон –  Бостон 97:107.