Лилард со 61 поен беше инспиратор на победата на Портланд против Милвоки со 134-131.

На средбата Лилард погоди тројка од речиси половина терен и тоа во финишот на натпреварот, имаше и среќа бидејки вака ретко баскетот завршува во кош.