Репрезентацијата на Аргенина се пласираше помеѓу 4 најдобри на Мундобаскетот во Кина, откако славеа против фаворизиранта Србија со 97-87.

Овој голем триумф Аргентинците го прославија со урнебесна реакција која брзо стана хит на социјалните мрежи.