Словенецот Лука Дончиќ се врати на паркетот по две недели пауза, одигра маестрално, Далас го победи Сакраменто со 130-111.

Дончиќ за малку не запиша трипл-дабл, средбата ја заврши со 33 поени, имаше потег на средбата кој долго ќе се прераскажува.