Словенецот Лука Дончиќ продолжува со импресивни партии, стигна до 17 трипл-дабл и стана најмладиот играч во историјата на НБА кој запишал толкав број на троен двоен учинок во една сезона.

Дончиќ го одведе Далас до победа против Милвоки со136-132, Словенецот мечот го заврши со 36 поени, рекордни во карирета 19 асистенции на што придодаде и 14 скока.