Американецот со македонски пасоша, Џејкоб Вајли и официјално е претставен како ново засилување за тимот на Касадемонт Сарагоса.

Македонскиот репрезентативец е задоволен од условите и приемот во новата средина.

„Сите ме пречекаа со раширени раце. Благодарност до соиграчите и стручниот штаб што ми го олеснија создавањето на многу позната атмосфера во која адаптацијата беше многу полесна. Мислам дека тоа го бараше тимот и зборувавме за тоа пред да дојдам тука. Се обидувам секогаш да бидам ист, каде и да играм. Системите, тренерите и соиграчите не се исти. Но јас се обидувам да се вклопам на најдобар начин.“– изјави Вајли.

Касадемонт Сарагота утре ќе гира против Хувентуд каде настапива нашиот репрезентативец, Ненад Димитријевиќ.