Милвоки ќе игра во конференциското финалето на Истокот во НБА лигата, го шокираа Бруклин и со триумфот  111-115 стигнаа до 4-3 во победи.

Натпреварот донесе голема драма,  Милвоки во последните секунди имаше предност од два поени, но Кевин Дурант израмни на  109-109, средбата влезе во продолжение…

Во дополнителните пет минути, Милвоки подобро се снајде и стигна до триумф со четири поени разлика. Дурант беше запиша 48 поени, Харден  мечот го заврши со 22 поени.

Јанис Антедукомбо постигна 40 поени а Мидлтон со 23 поени и 10 скока.