Предводни од расположениот Никола Јокиќ, кошаркарите на Денвер го совладаа Мемфис со 120:96.

Јокиќ во првото полувреме поситигна дабл-дабл од 18 поени и 10 скокови а мечотго заврши со 25 поени, 15 скокови и 5 асистении.

Јута Џез неочекувано загуби од Минесота со 105:104 во натпревар на кој Расел беше неверојатен со 27 поени и 12 асиснтеции и клучни додавања во завршницата од мечот.

Резултати: Детроит – Атланта 100-86, Орландо – ЛА Лејкерс 103-114, Филаделфија – Оклахома 121-90, Вашингтон – Сан Антонио 143-146 (п), Њујорк – Феникс 110-118, Торонто – Кливленд 112-96, Мајами – Чикаго 102-110, Минесота – Јута 105-104, Њу Орлеанс – ЛА Клиперс 120-103, Денвер – Мемфис 120-96, Сакраменто – Далас 113-106.