Демијан Лилард постигна 61 поен во победата на Портланд над Голден Стејт од 129:124.

Со ова најефикасниот играч на натпреварот стана шестиот во историјата на НБА лигата кој успеал повеќе од еднаш да постигна над 60 поени.

Резултати:

Мемфис – Њу Орлеанс 116:126
Мајами – Сакраменто 118:113
Милвоки – Чикаго 111:98
Бостон – ЛА Лејкерс 139:107

Минесота – Денвер 100:107
Феникс – Сан Антонио 118:120
Јута – Индијана 118:88
Портланд – Голден Стејт 129:124
Вашингтон – Детроит 106:100
Атланта – Торонто 117:122
Бруклин – Филаделфија 111:117
Шарлот – Орландо 83:106
Кливленд – Њујорк 86:106
Хјустон – Оклахома 107:112