Никола Јокиќ со трипл-дабл од 30 поени 21 скок и 10 асистенции го предводеше Денвер во триумфот над Јута од 95:98.

Српскиот центар овој резултат го оствари против еден од најдобрите дефанзивци во лигата, Ридо Гобер. Кај поразените најефикасен беше Џамал Мареј со 31 поен.

Бранителот на трофејот, Торонто дојде до 12 победа во низа откако славеше во пресметката со Индијана со 119:118.

НБА резултати:

Детроит – Феникс 116:108
Бостон – Орландо  116:100
Бруклин- Голден Стејт 129:88
Торонто – Индијана 119:118
Минесота Т- Хокс 120:127
Оклахома -Кливленд 109:103
Далас – Мемфис 107:121
Јута – Денвер 95:98
ЛА Клиперс-Мајами 128:111